Ивана Митева: Искуството од Словенија ми е драгоцено

Ивана Митева, студентка во трета година на Правен факултет, насока  Медиумски студии и односи со јавноста, говори за искуството од учеството во програмата Еразмус плус, стекнато на Универзитетот во Марибор, Словенија.

„Верувам дека секој студент барем еднаш се прашал како е да студираш некаде во странство, во земја која ти е туѓа, со луѓе кои се поразлични од тебе. Излегувањето од комфорната зона е ’must’, а и никогаш не било полесно. Програмата Еразмус плус им нуди на студентите да поминат семестар или академска година на универзитет во земја по избор. За мојата размена како земја-домаќин ја избрав Словенија, и можам да кажам дека оваа одлука е една од најдобрите што ги имам донесено. Студирав на Факултетот за електротехника и информатички науки, зимски семестар, во Марибор, кој е втор по големина град во Словенија. Имав можност да слушам предавања од реномирани професори и асистенти и да бидам дел од неверојатни проекти.

Од друга страна, непроценливо е искуството со кое се стекнувате, како и сите места на кои сте биле, а ќе ви останат во спомен засекогаш.

Моја препорака е секој студент кој сака да ја скрши монотонијата, да биде дел од програмата Еразмус плус. Зажалиле само оние што никогаш не го направиле овој чекор“.