Студенти од УГД на семинар со Црвен крст Штип на тема Крводарителство

Неколку студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ изминатиот викенд беа дел од тридневниот настан организиран од Црвен крст Штип. Настанот насловен како „Семинар за мотивација и унапредување на доброволно крводарителство во РС Македонија со студентска популација“ се одржа во центарот „Солферино“ во Струга, во организација на Црвениот крст на Република Северна Македонија.

Семинарот имаше за цел да се поттикне крводарителството кај студентската популација и да се подигне свеста кај младите за значењето на оваа активност. Учесници од УГД беа: Сара Крстева и Илија Ивановски студенти на Факултет за медицински науки, Давид Ѓорѓиев, студент на Факултетот за информатика и Мирко Наџаков од Правниот факултет на УГД.

Последен пат изменето на Вторник, 20 Октомври 2020 10:04