Светска наука

НАСА соопшти дека астрономи откриле нов ѕвезден систем што е оддалечен од Земјата околу 40 светлосни…
Научниците од Универзитетот East Anglia (UEA) направиле голем чекор кон произведување на чиста електрична енергија со…
Индија успешно лансираше 104 наносателити со што постави рекорд како земја која лансирала најголем број сателите…
За елементот хелиум досега важеше дека претставува инертен гас, чии атоми не стапуваат во интеракција со…
Последните читања на радиоактивноста во уништената нуклеарна централа во Фукушима покажа рекордно високо ниво на радиоактивност…
Идејата дека животот ни „поминува пред очи“ во моментите пред смрт можеби звучи како мит, но…
На пазарот во Велика Британија е претставен нов лек против деменција, направен исклучиво од чоколадо, откако…
Страница 1 од 4
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…