(Видео) Проф. д-р Митриќески: Студентите на Филмска академија веќе имаат значајни филмски остварувања

Од серијалот гостувања на деканите или продеканите на факултетите при УГД ви го прикажуваме гостувањето на деканот на Филмската академија при УГД, проф. д-р Антонио Митриќески.

Со деканот Митриќески разговаравме за сите значајни аспекти од студирањето на Филмската академија, за можностите што ги нуди оваа Академија и за квалитетот на студиите. Според деканот, веќе има многу студенти кои со свои филмски остварувања се претставуваат на филмските фестивали во Македонија и пошироко. Во иднина, според зборовите на деканот, се очекуваат многу повеќе и подобри филмови токму од оваа Филмска академија.

За ова и за многу други прашања поврзани со филмот и со Филмската академија проследете го интервјуто со деканот на оваа Академија.

Последен пат изменето на Понеделник, 21 Март 2016 16:37