Пресметајте како да ја накитите елката: студентска математичка формула за совршено китење

Студенти од Универзитетот „Шефилд“ направиле формули за совршено китење на новогодишната елка.

Никол Рајтмен и Алекс Грег, 20-годишни студенти, направиле формула и креирале посебен калкулатор кој пресметува колку украси, лампиони и светилки се потребни да се стават на елката во зависност од висината.

За да се направи оваа формула беа потребни 2 часа. Се надеваме дека формулата барем малку ќе го олесни украсувањето на божиќните дрвцарекол Никол Рајтмен

Формула

Бројот на лампиони мора да биде еднаков со висината на елката изразена во сантиметри помножено со корен од 17, поделено со 20.

За да се добие потребната должина на светилките треба да се помножи висината на елката со бројот ПИ (3, 14).

На следниов линк можете да најдете калкулатор кој ќе ви помогне при сметањето.

Извор: www.shef.ac.uk.

Последен пат изменето на Петок, 25 Декември 2015 12:50