(Видео) Сите говори од Ораторска вечер 2016

14 студенти оваа година учествуваа на традиционалната манифестација „Ораторска вечер“ која по шести пат се одржа на Правниот факултет при УГД.

Елена Трајковска од Правниот факултет при УГД е победник во категоријата „слободни говори“. Победничкиот говор се однесуваше на транзицијата, сиромаштијата и нееднаквоста во Македонија. Во категоријата „про и контра“ првото место му припадна на Никола Велков, кој го одржа говорот на британскиот водач Калгак пред битката против Римјаните. Во категоријата „историски говори“ победник беше Ивана Атанасова која го одржа говорот на куртизаната Вероника Франко пред Светиот суд во Венеција.

На линкот во продолжение можат да се видат говорите од сите студенти од оваа година,

https://www.youtube.com/playlist?list=PLHcS9CAgVrFhGha-KCwdethFbAnrylCqx .

Последен пат изменето на Понеделник, 18 Април 2016 14:44