Пуштен во употреба нов модул за електронско пријавување на кандидати за упис на конкурс (прв циклус на студии)

Се информираат сите заинтересирани кандидати за упис на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип во согласност со објавениот КОНКУРС, дека освен на класичниот начин за пријавување на кандидати за  упис (глава X на КОНКУРСОТ) според кој кандидатот, на денот на пријавување е потребно да приложи физичка (купена) пријава за упис (од книжарниците на УГД) и соодветни (физички) уплатници за пријавување (заедно со сите други наведени документи во конкурсот), Универзитетот нуди можност и за електронско пријавување, со креирање на е-пријава од страна на кандидатот.

Во случај на електронско пријавување, потребно е да се следат следните чекори (објаснети целосно и во соодветното УПАТСТВО за користење на системот за електронско пријавување на кандидати):

1. Кандидатот е потребно да се регистрира на системот (ЛИНК);
  2. Кандидатот е потребно да се најави на системот (ЛИНК);
  3. Кандидатот е потребно да креира нова е-пријава, во рамките на која е потребно да ги пополни формите за:
    1. Лични податоци, и
    2. Податоци за завршено средно образование;
  4. Кандидатот е потребно електронски да ги плати (еКомерција или еТакса (второво важи само за административната такса), во рамките на системот) трошоците за пријавување (да реализира две посебни е-уплати):

На име Други образовни такси

На име Административна такса

Студиски програми БЕЗ проверка на знаења

300,00 денари

50,00 денари

Студиски програми СО проверка на знаења

500,00 денари

50,00 денари

1. По комплетирање на податоците и уплата на потребните средства (семафорот Платено на ниво на апликација да свети зелено), кандидатот е потребно да ја преземе и испечати апликацијата;

НотацијаКандидатот може да ја креира и измени апликацијата за пријавување (реализира точките 1-5) најдоцна до моментот на приложување на документите за пријавување, заедно со испечатената е-апликација, а во било кој момент пред тоа (додека е отворен системот за пријавување на кандидати).

1. Кандидатот е потребно да ја приложи испечатената е-апликација, заедно со другите документи опишани во главаX на КОНКУРСОТ (оригинални свидетелства, диплома за положена матура / свидетелство за завршено средно образование, извод, државјанство и други документи по потреба) при пријавувањето, во наменските рокови за пријавување:

Прв уписен рок

Втор уписен рок

Трет уписен рок

15, 16, 17 август, 2016

25, 26 август, 2016

5, 6 септември, 2016

1. Кандидатот ги следи резултатите од рангирањето, во рамките на системот за е-пријавување (ЛИНК) или на сумарните резултати (ЛИНК). Во зависност од резултатите, кандидатот може да се запише на студиската програма на која е примен, согласно конкурсот.
Последен пат изменето на Среда, 03 Август 2016 10:08