Средношколски медиумски камп на УГД и Високата школа за новинарство

Високата школа за новинарство и односи со јавноста, во партнерство со Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и дневниот весник „Нова Македонија“, од 11 до 14 јуни организира Средношколски медиумски камп во Штип.

На кампот средношколците преку практична работа со професионални новинари и медиумски работници учат како се прават видеоприлози, фотоприказни и како се подготвува телевизиска емисија.

Учесници на кампот се авторите на најдобрите медиумски производи од конкурсот „Изрази се преку медиумите“ и средношколци кои се активни соработници на средношколскиот весник „Медиум“.

Последен пат изменето на Вторник, 12 Јуни 2018 11:04