Современа танцова претстава на УГД

Скопје танцов театар во соработка со УГД ќе се претстават со современа танцова претстава во Мултимедијалниот центар на УГД. Претставата ќе се одигра на 14 декември (петок) во 19 часот.

Станува збор за претстава насловена „Unicorns/magic world“, се состои од два дела, а учествуваат студенти и професори од Kатедрата за современ танц при УГД. Влезот е бесплатен.

Првиот дел од претставата е насловен „trashOUT“ и станува збор за истражување на односот и врските на група луѓе кои немаат јасна конекција, што не води до создавање на компактна целина. Време, звук и движење. Од ништо-нешто. Константни обиди и повторувања за комуникација на тела. Кореографија и режија на Анастасија Данчевска и Дејан Битровски, а настапуваат студенти од прва и втора година на Катедрата за современ танц при УГД: Бобан Русески, Исидора Краљевска, Фросина Шуман, Борис Богдановски и Тања Крстевска.

Вториот дел е насловен „АНИМА“ (драфт на претставата по идеите на Карл Јунг) во кореографија и режија на Рисима Рисимкин и танчерите. Во овој дел настапуваат професионалните танчери на Скопје танцовиот театар: Дејан Битровски, Адријана Данчевска, Матеа Киселичка, Анастасија Данчевска и Тринга Хиса.

• Претставата се базира на идејата на Јунг за душата на мажот - АНИМА, која, според него, е составена од четири архетипови на жена: Ева, Хелена, Марија и Софија. Драфтот на претставата се занимава со конекциите и односите помеѓу четири елементи и петтиот кој ги спојува во едно - изјави Рисима Рисимкин.

Настанот е дел од „Инкубатор - денови на младинска културна сцена“. Тоа се активности на Интерарт културен центар и програма која се одржува од 10 до 20 декември во повеќе градови низ Македонија.  Оваа платформа за развој на младинската уметничка сцена се одржува со поддршка на Министерството за култура и Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, како и Амбасадата на Швајцарија во Македонија, преку Инкубатор програмата за култура.

Програмата започна со Инкубатор отворените работилници кои ќе се одржат на 10, 11 и 12 декември на сцената Зебра, со почеток во 18 часот. Работилниците ќе бидат отворени за посетителите, а во нив активно учествуваат млади уметници од повеќе градови во Македонија.

Инкубатор танцовиот карван е планиран низ неколку градови во Македонија: Штип, Прилеп, Валандово и Тетово, на сцените на домовите за култура, но и на неформални простори, со што ќе се придонесе за обезбедување „култура до сите и за сите“. Завршната трибина под наслов „Инкубатор – денови на младинска културна сцена“ ќе се одржи на 20 декември во 18 часот на сцената Зебра.

Последен пат изменето на Среда, 12 Декември 2018 14:59