Пингпонгарите на УГД на прво место

На крајот од есенскиот дел од Суперлигата на Македонија за 2015/2016 година, Пингпонгарскиот клуб на Универзитетот „Гоце Делчев“ го зазеде првото место. Во текот на целиот дел клубот на УГД заврши на првата позицијата со седум победи, без ниту еден пораз.

За овој успех на екипата УГД-студент се заслужни:

1. Кристијан Станојковски

2. Петар Костовски

3. Филип Костадиновски

4. Игор Саздов

5. Ване Барбареев – тренер.

Екипата продолжува со тренинзи, а следно е настапот на Балканскиот куп во Ниш (Србија) во текот на декември. Екипата на ППК УГД-студент е поканета да ја претставува Република Македонија како најдобра екипа од државата.

- Ќе учествуваме за првпат на ваква манифестација и се надеваме дека во светло издание ќе го претставиме македонскиот пинг-понг. Освен нашата екипа ќе настапат и најдобрите екипи од Србија, Романија и Бугарија.изјави тренерот на екипата Ване Барбареев

По овој настап следува учество на Државното екипно младинско првенство што ќе се одржи во Крива Паланка, на коешто екипата на УГД-студент е фаворит и се надева на одбрана на шампионската титула од лани.

Последен пат изменето на Четврток, 03 Декември 2015 14:19