Матурантите од средно медицинско се запознаа со лабораторијата за заштита на растенија и животна средина

Средношколците – матуранти од Средното медицинско училиште „Јане Сандански ја посетија Лабораторијата за заштита на растенијата и животната средина која е во состав на Земјоделскиот факултет на УГД. Целта на посетата беше матурантите да се запознаат со условите кои ги нуди Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип за настава и научно истражувачка дејност.

Средношколците по прв пат имаа можност да го посетат научно истражувачкиот центар и реално да ги согледаат условите за работа во лабораториите.

Кратко објаснување за дел од работа во лабораторијата: испитување на масло за јадење (ладно цедено и рафинирано), испитување на квалитет на вино, квалитет на семенски материјал, здравствена состојба на растенијата, присуство / отсуство на тешки метали, испитување на почва и ѓубрива, беа дел од методите претставени пред средношколците.

Вратите на Универзитетот и на Лабораторијата се постојано отворени за средба и топло добредојде на матурантите и идни студенти кои пред себе имаат одговорна задача да го направат вистинскиот избор за периодот кој следи и во кој тие ќе се здобијат со квалитетно високо образование.

Последен пат изменето на Четврток, 10 Март 2016 15:58