Работилница на тема „Што можат математичарите да направат за вас“

Во рамките на COST акцијата TD1409 - Mathematics for Industry Networks, Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип е организатор на еднодневната индустриска работилница на тема „Што можат математичарите да направат за вас?“, која ќе се одржи во четврток (21.4.2016 год.), во свечената сала на Кампус 2 во Штип. Регистрацијата е од 9.30 часот, а можат да присуствуваат сите заинтересирани.

На овој настан, од страна на претставниците на управувачкиот комитет од Македонија проф. д-р Татјана Атанасова-Пачемска и проф. д-р Билјана Јолевска-Тунеска ќе бидат презентирани целите на акцијата, можностите за добивање на престои на студентите до втор и трет циклус кои се занимаваат со истражувања во индустријата а користат математички апарат, моделирање и слично. Излагања ќе имаат и претставници од Универзитетите УКИМ, УГД, Институтот за современи композити и роботика, МВР за примена на математиката во различен контекст.

На крајот ќе има и отворена сесија каде што заеднички ќе се постават „отворени проблеми“ на кои ќе се работи во следниот истражувачки период.

Линкот до агендата е следниот: http://research.ugd.edu.mk/iwwm/.

Последен пат изменето на Понеделник, 18 Април 2016 13:59