(Видео) Британски експерти за туризам дел од Научната конференција на ФТБЛ

Професорот Џејмс Кенел и експертот за организирање на манифестации Роб Дејвидсон од Велика Британија викендов беа дел од Научната конференција и работилница организирана од страна на Факултетот за туризам и бизнис логистика. Двајцата врвни експерти од оваа проблематика имаа свои интересни предавања пред студентите и дел од бизнис секторот за тоа што треба да се направи во развојот на туризмот во градовите низ Македонија и во светот и за тоа како правилно да се организираат настани.

Предавањата беа конципирани на начин на којшто беа едукативни и разбирливи за студентите, а побудија и голем интерес кај студентите на туризам и бизнис логистика кои во иднина ќе се занимаваат со оваа проблематика.

Предавањето на професорот Роб Дејвидсон се однесуваше на организирањето на настани и конференции и уметноста во послужувањето на храна на конференциите. Додека предавањето на професорот Џејмс Кенел се однесуваше на културниот туризам и развојот на туризмот низ градовите. Интервјуата со двајцата експерти можат да се погледнат во видеата подолу.

Интервју со проф. Роб Дејвидсон

Интервју со проф. Џејмс Кенел