(Видео) Презентирани најуспешните студентски приказни

Во рамките на одбележувањето на 10 години Универзитет „Гоце Делчев“ денес неколку студенти од УГД ги презентираа своите успешни студентски приказни. Студентите Ангел Кулаков од Правен факултет, Сања Стефанова од Факултет за информатика, Деспина Ристова од Електротехнички факултет и Наташа Арсова од Факултет за медицински науки – стоматологија ги претставија своите приказни и се обидоа да ги мотивираат своите колеги кои денес беа присутни во свечената сала на Правниот факултет при УГД.

- Оваа година сум апсолвент. Во моето досегашно образование стекнав преголемо искуство во формалното и неформалното образование. Се вклучувам во повеќе области истовремено и УГД ми овозможи една добра пракса и добра теорија и ме изгради како личност каква што сакав да станам - изјави Деспина Ристова, една од студентките кои денес ја презентираа својата приказна.

Преку студирањето на УГД голем дел од студентите се здобиле со одлични можности за надградба и пракса.

- Студирајќи на УГД добив и стипендија од Владата на Германија, а посетив и некои од најпрестижните научни конференции во светот. Студентот може да стане успешен независно на кој универзитет студира - изјави Сања Стефановска, поранешна студентка на Факултетот за информатика при УГД.

Студентските приказни се раскажуваа во свечениот амфитеатар на Правниот факултет, а беа во рамките на одбележувањето Десет години УГД.

Последен пат изменето на Среда, 22 Март 2017 09:03