(Видео) Средба на ИТ компании со студентите по информатика

Студентите од Факултетот за информатика денес остварија средба со работодавачите од ИКТ индустријата. Целта на оваа средба е да се вмрежат идните работници со работодавачите и да можат полесно да се снајдат на пазарот на труд.

- Целта е да се разменат контакти, знаење и искуства. Потребата од кадар од оваа област е растечка. Фактот дека имаме склучено договори за соработка со повеќе од 40 ИКТ компании од регионот сведочи за тоа дека тие го препознаваат нашиот кадар како потребен за нив - изјави деканката на Факултетот за информатички науки, проф. д-р Цвета Мартиновска-Банде.

Компаниите велат дека вакви настани се многу важни со цел да се регрутира дел од кадарот кој им е многу потребен на компаниите.

- Како штипска компанија, каде што е многу потешко да се најдат вакви кадри за разлика од Скопје, мене ми е исклучително важно да има вакви настани на Универзитетот. Речиси на сите настани кои ги организира Факултетот за информатика присуствуваме за да видиме кој како работи - изјави Хајди Клинчарска од компанијата „Лупифај“ во Штип.

Настанот се одржа денес во просториите на Факултетот за информатика, а покрај тоа се одржа и предавање на тема „Актуелни трендови во ЈavaScript“ кое го одржа Векослав Стефановски, одговорен за софтверски развој во компанијата „Сорсико“.