(ВИДЕО) Студентска дебата: „Позитивни и негативни страни на мигрантската криза во Европа“

Студентите од Правниот факултет при УГД денес дебатираа меѓусебно на темата „Позитивни и негативни страни на мигрантската криза во Европа“. На оваа јавна дебата студентите ги анализираа аргументирано сите страни на овој комплексен проблем со кој се соочува Европа, но и Македонија.

Студентите од сите години на Правниот факултет беа поделени во два тима, едните кои тврдеа дека мигрантската криза има повеќе негативни од позитивни страни, а другиот тим токму спротивното. Во тимот на афирмативците, односно оние кои сметаат дека миграцијата треба да биде дозволена и да се пропуштаат мигрантите, учествуваа Сања Саздова, Мануела Велкова и Ивана Коцева, а во негативниот тим учествуваа Љупка Спирова, Александра Трајкова и Трајче Арсов.

Дебатата ја модерираше студентката Мартина Георгиева.

Дебатата беше под менторство на професорот д-р Страшко Стојановски.

Последен пат изменето на Четврток, 05 Мај 2016 16:04