(Видео) Прво место за студентите од ФТБЛ на „Туризмијада 2016“

Студентите на Факултетот за туризам и бизнис логистика по вторпат учествуваа на „Туризмијада“ во Црна Гора. Станува збор за манифестација на која се собираат студенти и професори од факултети за туризам од цела поранешна Југославија и се разменуваат идеи, се склучуваат соработки и меѓусебно се натпреваруваат во повеќе активности.

Студентите од УГД се натпреваруваа во категоријата Студија на случај, каде што го освоија првото место. Во Студија на случај тие анализирале организирање на туристички настан – конференција со работилница. Покрај тоа што студентите го испланирале овој настан теоретски, тие ќе го реализираат и практично. Во периодот што следува овој настан студентите од ФТБЛ ќе го организираат во Скопје, а гости ќе бидат студенти од цела Европа.

Покрај натпреварот во Студија на случај, сите студенти имаа можност да се натпреваруваат и во спортски активности, а беа дел и од забавните програми. Повеќе за случувањата и за овој голем успех на студентите слушнете во разговорот со еден од студентите кои учествуваа на овогодишната „Туризмијада“.

Последен пат изменето на Четврток, 12 Мај 2016 10:16