Студенти и професори од Русија во посета на УГД

Десетина студенти предводени од професори традиционално во посета на Универзитетот „Гоце Делчев“. Станува збор за студенти од Медицинскиот факултет во Самара, Русија, со кого УГД долги години има соработка и разменува студенти. Тие денес беа примени од ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев, при што разговараа за соработката меѓу двата универзитета и идните планови.

- Значењето на соработката меѓу Медицинскиот универзитет во Самара и УГД е огромно во сферата на науката и во сферата на медицината. Ние секоја година спроведуваме размена на студенти. Оваа година нашите студенти имаа можност да реализираат пракса во Специјалната болница за хируршки болести „Филип Втори“ во Скопје и да присуствуваат овде на Универзитетот во Штип. Со таа можност нашите студенти научија повеќе за образовниот систем во медицината. Тоа за нас е можност да се здобиеме и со најдобра пракса и тоа да го примениме кај нас. Нашата соработка е плодна, така што треба и понатаму да се развива - истакна Михаил Иванов, декан на Медицинскиот факултет во Самара, Русија.

Студентите од Русија, исто така, се задоволни од она што имаа можност да го видат овде во Штип и во Македонија. Нивниот престој опфаќа посета на Универзитетот „Гоце Делчев“ и на неколку клиники и знаменитости во Р. Македонија.

- Првпат сме во Македонија и многу ни се допаѓа. Посетивме многу знаменитости во Скопје и околината. Бевме и во Болницата „Филип Втори“ и видовме дека станува збор за многу софистицирана болница од каде што ќе понесеме многу знаење - рече Настасија Шункова, студентка од Самара.

Деканот на Факултетот за медицински науки при УГД, проф. д-р Рубин Гулабоски, посочи дека соработката со Универзитетот во Самара е една од најдобрите што ја има овој факултет.

- Факултетот има соработка со преку 30 високообразовани институции во светот, но со Универзитетот во Самара имаме интензивна и искрена соработка каква што немаме со ниту еден друг универзитет. Ова е осма година на соработка со нив. Претходно петнаесет наши студенти беа во Русија, а сега гости ни се десет нивни студенти. Оваа соработка е премногу неопходна и за нашите и за нивните студенти - истакна деканот на Факултетот за медицински науки при УГД, проф. д-р Рубин Гулабоски.

Деканот и ректорот најавија дека оваа соработка од наредната година ќе продолжи на повисоко ниво, што значи дека професори од двата универзитета ќе присуствуваат на меѓусебни предавања, а најавија и заеднички научни конференции.

Последен пат изменето на Четврток, 18 Август 2016 15:04