УГД преку велосипедски трки ќе ја подига свеста за употреба на велосипедите

Универзитетот „Гоце Делчев“ во рамките на одбележувањето на својот патронат ќе организира велосипедска трка. Трката ќе се одвива во Штип и во околината на Штип, а целта ќе биде да се поттикнат студентите и останатите млади луѓе да употребуваат велосипед како свое превозно средство.

Трката е со наслов „Со велосипед на факултет“, а идејата е студентите до факултет и назад да користат велосипед, со што значително ќе влијаат на своето здравје и на здравјето на другите луѓе преку заштита на животната средина.

Настанот е предвиден за 27 март (недела), од 10 до 14 часот. Велосипедистите ќе продефилираат на неколку клучни точки низ градот и низ сите објекти на Универзитетот „Гоце Делчев“, со цел да пратат порака за што почеста употреба на велосипеди. Покрај ова, Универзитетот ќе постави паркиралишта за велосипеди на сите свои кампуси и објекти.

Планирани се три трки: натпреварувачка, рекреативна и јуниор. Првата трка ќе биде 35 километри, втората 15, а третата трка околу 3 километри.

Од УГД се надеваат дека оваа трка ќе стане традиционална и дека поголем дел на студенти и млади луѓе ќе се вклучат во неа. Учеството во оваа трка ќе биде отворено за сите, а повикот за пријавување ќе биде објавен по 15 февруари.

Последен пат изменето на Вторник, 09 Февруари 2016 14:40