Студентите на настава и обука по скијање во Бугарија

Група студенти од УГД во изминатиот период присуствуваа на настава и обука по скијање во скијачкиот центар Малиовица, на планината Рила во Бугарија. Обуката на студентите се изведува во групи зависно од степенот на познавање на скијачката техника, а групите ги раководат искусни ски-инструктори.

Покрај предавањата за скијање и бординг, студентите посетуваа и кратки предавања за опасности и снаоѓање во планина, авантури во планина – натпревари и турнири во различни спортски активности.

Наставата е организирана од Универзитетскиот спортски центар во соработка со Одделот за спорт на Софискиот универзитет, со кого УГД има одлична соработка. На оваа обука присуствуваа повеќе од 150 студенти од УГД.

Последен пат изменето на Понеделник, 29 Февруари 2016 11:11