Гостин-предавач од Охридска банка одржа предавање на ФТБЛ

ФТБЛ продолжува со својата практика да биде домаќин на истакнати стопанственици кои им ги пренесуваат своите искуства на студентите на ФТБЛ.

Имено, на 11 април (понеделник), студентите од прва година на насоките Бизнис логистика и Бизнис администрација - Скопје при Факултетот за туризам и бизнис логистика имаа можност да го проследат предавањето на г-ѓа Нина Неданоска, директорка на Секторот за корпоративно и инвестициско банкарство во Охридска банка. Предавањето е дел од клиничката настава по предметот Основи на економија кај одговорниот наставник проф. д-р Билјана Петревска.

Г-ѓа Неданоска во улога на гостин-предавач имаше своја презентација на тема „Местото и улогата на Охридска банка во македонскиот банкарски сектор“.

Притоа, студентите на ФТБЛ се стекнаа со сознанија за практично функционирање на оваа банка која е четврта по големина во Македонија, па поставуваа интересни и провокативни прашања, но и дадоа свои видувања и коментари во однос на тековните збиднувања во сферата на банкарското работење во Македонија

Последен пат изменето на Вторник, 12 Април 2016 13:34