Декан на ТТФ: Имаме интеракција со индустријата во интерес на студентите и студиските програми ги приспособуваме на потребите на текстилната индустрија

Во серијалот разговори со деканите и продеканите на факултетите при УГД разговаравме со деканката на Технолошко-техничкиот факултет проф. д-р Винета Сребренковска. Деканката истакна дека овој факултет сите свои студиски програми ги приспособува на пазарот на трудот, односно на текстилната индустрија. Факултетот развива квалитетен однос со индустријата и секогаш се труди на студентите да им овозможи максимална практична настава. Секогаш се организираат различни настани во интерес на студентите.

За ова и за многу други прашања поврзани со овој факултет гледајте во интервјуто кое го реализиравме во Универзитетската телевизија и УГД ФМ.

Последен пат изменето на Среда, 27 Април 2016 14:29