(Видео) УГД воспостави соработка со унгарски универзитети

Во рамките на посетата на унгарскиот амбасадор во Република Македонија, на Универзитетот „Гоце Делчев“ беше договорена соработка меѓу некои универзитети во Унгарија и УГД. Амбасадорот на Унгарија во Македонија, Јозеф Бенце, го посети Универзитетот во придружба со градоначалникот на општината Ѓунѓуш (Унгарија), Горѓи Хиеж, и градоначалникот на Штип, Илчо Захариев.

-  Преку оваа посета на Универзитетот „Гоце Делчев“ и преку соработката што градоначалниците ја остварија го започнуваме процесот на соработка со оваа високообразовна установа. Очекуваме во иднина делегација од овој универзитет да го посети Универзитетот во Ѓунѓуш и да се договорат конкретни мерки на соработка. Исто, добро е да напомнам дека на владино ниво двете држави имаат договорено стипендии за македонски и за унгарски студенти   истакна амбасадорот на Унгарија во Р. Македонија, Јозеф Бенце.

Од друга страна, ректорот на УГД посочи дека во последно време Универзитетот „Гоце Делчев“ ги интензивира соработките со амбасадите, а од тоа ќе произлезе бенефит и за студентите.

Ние соработуваме со сите амбасади и со амбасадорот на Унгарија веќе договоривме соработка преку посета што наскоро ќе ја реализираме во Унгарија и на која ќе договориме конкретна размена на студенти и наставнички кадар. Исто така, договорена е соработка и на културен план, која УГД ќе ја поддржи  рече ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев.

Средбата се случи денес во Кабинетот на ректорот на УГД, а претходно делегацијата од Унгарија беше во посета на Општината и на некои економски капацитети во градот.

Последен пат изменето на Вторник, 10 Мај 2016 15:52