Приказ на предметите според таг: tehnologija

Гугл веќе е во фаза на тестирање на дронови кои ќе продуцираат екстрабрз интернет од 5Г. Станува збор за интернет кој би бил и до 40 пати побрз од најбрзиот безжичен сервис во светот. Проектот кој се држел во тајност е наречен „Skybender“.

Објавено во Технологија

„Откривме дека природниот биолошки час во човечкото тело може да биде прекинат од јака светлина, уште наречена и сина светлина, која се емитува од електронските уреди“, вели Ан Мари Шанг, доктор по невронаука.

Објавено во Технологија
Четврток, 14 Јануари 2016 00:00

Туш кој ќе ви штеди вода

Со цел луѓето да имаат подобар увид во дневната потрошувачка на вода, дизајнерска фирма од Франција направила иновација со туш што ќе свети и ќе ве предупредува дека трошите премногу вода. Станува збор за туш во кој се вградени ЛЕД светилки кои се во неколку бои и преку боите ви даваат информација колку вода сте потрошиле.

Објавено во Технологија
Четврток, 14 Јануари 2016 00:00

Најдобриот аларм на светот

„Раги“ е најновиот технолошки изум наменет за оние кои имаат проблем со будењето наутро.

Овој нов поден аларм функционира така што неговиот корисник мора да застане на двете нозе врз подлогата во која лежи алармот, за тој да престане да ѕвони.

Објавено во Технологија

Може ли мобилниот телефон да ја намали емпатијата која ја имаме еден кон друг?

Во нејзината нова книга „Потврдување на конверзацијата“, авторката Sherry Turkle, професор на МИТ, вели дека технологијата креира илузија на заедништво, додека во суштина ја намалува секојдневната конверзација и ги ослабнува социјалните врски.

Објавено во Технологија
Страница 10 од 16
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…