Приказ на предметите според таг: tehnologija

Во неодамна објавена студија научници од Калифорнија докажаа дека недостатокот на сон, нешто што е честа појава кај младите луѓе и студентите, води до почести онлајн активности како што е проверувањето на Фејсбук.

Објавено во Технологија

Иако поминаа речиси пет години од несреќата во јапонската нуклеарна централа Фукушима, пред јапонските власти сѐ уште постои предизвикот за деконтаминација и конзервирање на оштетените нуклеарни реактори, особено реакторот број 3.

Објавено во Технологија
Петок, 05 Февруари 2016 00:00

(Видео) Бонсаи дрвца што лебдат

Јапонската компанија во зародиш „Хошинчу“ креираше лебдечки бонсаи дрвца кои ја користат науката. Овие дрвца се направени со помош на магнети кои меѓусебно се одбиваат и така предизвикуваат ова прекрасно дрвце да стои во воздух и да изгледа така прекрасно како што изгледа. Производот го нарекле „воздушен бонсаи“, а преку интернет собираат пари за да можат да го пуштат во масовно производство. Целта им е да соберат 80.000 долари, а досега од оние што им се допаднала оваа идеја собрале преку 630.000 долари.

Објавено во Технологија

Агенцијата „We Are Social“ ги објави резултатите од истражувањето кое покажува кои земји во светот се лидери во поврзаност со интернет и користење на социјални мрежи.

Објавено во Технологија

Дрон што оди на површината на водата, под водата, но и во воздухот е новиот робот кој е измислен во Универзитетот „Рутгерс“ во САД. Станува збор за прв уред од ваков тип кој има можност да плива во водата, но и да нурка и да лета.

Објавено во Технологија
Страница 9 од 16
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…