Пиењето антидепресиви за време на бременост - огромен ризик за развој на аутизам кај детето

Професорката Аник Берард, фармацевтски експерт на Универзитетот во Монтреал, направи истражување во детска болница при што дојде до интересно откритие: пиењето антидепресиви за време на бременоста значително го зголемува ризикот од појава на аутизам кај новороденчето.

Берард и нејзините соработници проучуваа податоци од над 145.000 деца во периодот од раѓањето па до десеттата година од нивниот живот и ги споредија со информациите за лекарствата што мајката ги примала за време на бременоста.

Предвид се земени и генетските предиспозиции за развивање на аутизам, како и социјално-економските фактори.

Ако на бремените жени им биле препишани еден или повеќе лекови против депресија за време на второто или третото тримесечие, ова го земавме како дефиниција за изложеност на антидепресиви. Одлучивме дека овој период е клучен, со оглед на фактот дека во овој период се формираат главните мозочни станици кај детето.. Резултатот беше вчудовидувачки: дури 87% од децата чии мајки земале антидепресиви во бременоста развиле некаков вид на развојно нарушување, најчесто аутизамизјави проф. Берард

Докажано е дека антидепресивите предизвикуваат аутизам доколку се консумираат за време на развојот на мозокот на детето, а во тој развој најголем удел има серотонинот, хемикалија која ги регулира функциите како што се нежните мускулни контракции, регулација на температурата, крвниот тек и дишењето.

Најголем дел од антидепресивите функционираат така што го намалуваат количеството на серотонин и така негативно дејствуваат на развојот на детскиот мозок.

Светската здравствена организација предупредува дека токму депресијата ќе биде најголем причинител за смрт до 2020 година, што значи дека антидепресивите и понатаму масовно ќе се препишуваат дури и за време на бременоста, така што идните мајки треба да бидат внимателни при селектирањето на лекови што ќе ги примаат за време на бременоста.

Извор: http://znanost.geek.hr/

Последен пат изменето на Четврток, 21 Јануари 2016 12:01