(Видео + аудио) Следете ја дебатата: „Митови и вистини за вакцините“

Универзитетското радио „УГД ФМ“, по повод Светскиот ден на здравјето (7 април), организираше радио-дебата на тема „Митови и вистини за вакцините“. На темата беа поканети професори и експерти од оваа област од Универзитетот „Гоце Делчев“.

На оваа тема говореа:

- проф. д-р Милка Здравковска – епидемиолог;

- проф. д-р Вело Марковски – инфектолог;

- проф. д-р Бистра Ангеловска – фармацевт и претседател на Фармацевтска комора на Р. Македонија.

Покрај лекарите, гости  во програма беа и проф. д-р Сашо Коцевски од Факултетот за информатика и неговите студенти, кои имаат изработено софтвер за помош на деца со аутизам, како и студентот Страхил Тодоров, кој доаѓа од Факултетот за медицински науки. Интервјуата во аудио и видео формат можете да ги проследите на линковите подолу.

Целосна емисија аудио:

Последен пат изменето на Петок, 08 Април 2016 15:15